پرسش و پاسخ های متداول

پرسش و پاسخ های متداول

پرسش و پاسخ های متداول

آماده‌سازي يك اثر به چه معني است؟
به مجموعه مراحل آماده كردن يك كتاب گفته مي شود كه از مرحله تاليف يا ترجمه آغاز و مراحل ويرايش هاي علمي، ادبي و فني يا نسخه پردازي، حروف چيني، نمونه خواني، صفحه آرايي، تصويرسازي، نمايه‌سازي، طراحي جلد، ثبت شماره شابك، دريافت فيپا، دريافت مجوز پيش از چاپ و ارسال به چاپخانه را در بر مي‌گيرد.

چگونه مي‌توان اثر تاليف يا ترجمه‌اي خود را منتشر كرد؟
متقاضي مي‌تواند اثر خود را اعم از تاليف، گردآوري يا ترجمه را به واحد انتشارات تحويل دهد تا اثر بررسی شده و نتیجه آن به متقاضی اعلام خواهدشد و متقاضی در جریان مراحل بعدی قرار می گیرد.

چاپ اثر در انتشارات آهنگ قلم به چه صورت است؟
اين كار در انتشارات به اشکال متفاوت امكان پذير است.ارسال اثر از سوي متقاضي؛ و سفارش اثر از سوي انتشارات، مشارکت در نشر یا انتشار اثر با سرمایه مولف.

ويرايش چه مراحلي دارد؟
به منظور پرهيز از انتشار كتاب با اشكالات علمي و ادبي و فني، اثر را پيش از حروف چيني براي ويراستاري ارسال مي كنند. با توجه به نوع اثر ويرايش‌هاي گوناگوني بر روي آن اعمال مي‌شود. اين مراحل را مي‌توان بدين ترتيب نام برد: ويرايش‌هاي علمي ادبي و فني كه گاه مورد آخر را نسخه‌پردازي نيز مي‌نامند.

آیا می توانم ویرایش اثرم را خودم برعهده بگیرم؟

بلهاما بهتر این است که کار را به ویراستار بسپارید چرا که معمولا چشم نویسنده و پدیدآور متن به علت آن کهخود اثر را تالیف کرده به متن عادت دارد و این امر باعث می شود تا غلط های املایی یا نگارشی از چشم وی پنهان بماند.

حروف‌چيني چيست؟
تاريخچه اين اصطلاح به زمان چاپ سربي باز مي‌گردد. امروزه با وجود به كارگيري رايانه در تقريباً تمام مراحل آماده سازي و توليد يك اثر كماكان اصطلاحات پيشين به كار برده مي‌شود. حروف چيني در انتشارات به معني تايپ يك اثر در الگوي ويژه تعريف شده براي آن است.

نمونه‌خواني چيست؟
نمونه‌خواني عبارت از مقابله متن حروف‌چيني شده با اصل خبر يا دست‌نوشته، براي يافتن غلط‌هاي املايي، نقطه‌گذاري و اشكالات حروف‌شناختي آن از نظر نوع و اندازه حروف و فاصله بين سطرهاست.

عوامل تعيين كننده در قطع يك اثر چيست؟
معيار براي انتخاب تعداد صفحات، موضوع اثر، گروه سني و سطح تحصيلي مخاطب آن به شمار مي‌رود.

تعيين نوع قلم و اندازه حروف يك اثر به چه عواملي بستگي دارد؟
موضوع اثر، گروه سني و ميزان تحصيلات مخاطب و كاربرد اثر از عوامل تعيين كننده در انتخاب نوع قلم و اندازه حروف در انتشار يك اثر هستند.

قطع‌هاي رايج براي چاپ كتاب كدام‌اند؟
سلطاني (58×43 سانتي‌متر)، سلطاني بزرگ (68×48 سانتي‌متر)، رحلي بزرگ (33×23 سانتي‌متر)، رحلي (28×21 سانتي‌متر)، وزيري (5/23×5/16 سانتي‌متر)، رقعي (21×14 سانتي‌متر)، بغلي يا پالتويي (12×8 سانتي‌متر)، خشتي (21×21 يا 22×22 سانتي‌متر)، بياضي (21×28 سانتي‌متر)، جيبي (16×5/11 سانتي‌متر)، جيبي پالتويي (21×11.5 سانتي‌متر).

نمايه چيست؟
طبق استاندارد نمایه‌سازی بریتانیا، نمایه فهرست نظام یافته مدخل‌هایی است که به منظور کمک به استفاده کنندگان در جایابی اطلاعات یک اثر ساخته مي‌‌شود. در زبان فارسی امروز واژه نمایه از سوي فرهنگستان زبان و ادب پارسی معادل واژۀ Index انتخاب شده است. در واقع نمایه فهرستي جزئي‌تر از اطلاعات اثر را در اختيار خواننده مي‌گذارد.

نمايه‌سازي چيست؟
نمایه‌سازی عبارت است از «ثبت و ضبط محتوای اطلاعاتی كتاب با استفاده از روش‌های گوناگون به منظور سازمان دادن اطلاعات به قصد سهولت بازیابی».

جلد كتاب چيست؟
جزء پوشاننده و محافظ كتاب است كه در نخستين نگاه، نظر خواننده را جلب مي‌كند. جلد، افزون بر نقش حفاظت كننده صفحه‌ها، حاوي اطلاعات كتاب‌شناختي اساسي، از جمله عنوان، نام مؤلف، ناشر، آرم ناشر، نوبت چاپ، شابك، قيمت و معرفي كتاب از سوي ناشر است و سه بخش روي جلد، پشت جلد و عطف را در بر مي‌گيرد.

آیا می توانم طراحی جلد کتاب را خودم انجام دهم؟

برای این کار داشتن آشنایی به نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و کرل الزامی است اگر شما با این نرم افزارها هم آشنایی کامل داشته باشید کافی نیست چرا که علاوه به این آشنایی باید به سیستم چاپ و لیتوگرافی هم تسلط داشته باشید.

نظارت بر چاپ يعني چه؟
نظارت بر مراحل توليد (ليتوگرافي، چاپ و صحافي)، كنترل و تاييد مرحله به مرحله و ارائه توضيحات لازم و رفع هر گونه اشكال احتمالي در اين بخش قرار مي‌گيرد. ناظر چاپ بر حسن انجام چاپ با توجه به ملاك‌هاي ناشر و دريافت شماره‌هاي شابك، فيپا، مجوز پيش از چاپ، تنظيم سفارش چاپ اثر و دريافت اعلام وصول (مجوز خروج از صحافي) تكيه مي‌كند.

شماره شابك چيست؟
شماره استاندارد بين‌المللي كتاب (شابك)، شماره‌اي 13 رقمي است كه براي هر كتاب به صورت مجزا صادر مي‌شود. سه شماره نخست آن (978) شناسه بين‌المللي باركد كتاب است، سه شماره بعد، كشور محل چاپ كتاب (600 ويژه ايران) و سه شماره بعدي شناسايي ناشر و سه رقم بعدي شماره ويژه كتاب و تك رقم آخر رمز باركد خوانده مي‌شود.

فيپا چيست؟
پس از دريافت شماره شابك، براي دريافت فهرست‌نويسي پيش از انتشار كتاب از طريق كتابخانه ملي اقدام مي‌شود. اين فهرست حاوي اطلاعات كامل كتاب نظير نام اثر، نويسنده، مترجم، قطع، شمارگان، قيمت و موضوع است كه براي دريافت آن بايد اطلاعات يادشده را به همراه اطلاعات مختصري از كتاب و بخشي از متن نهايي اثر به صورت فايل pdf از طريق سايت اينترنتي كتابخانه ملي اعلام كرد.

دريافت مجوز پيش از انتشار كتاب چه مراحلي دارد؟
با مراجعه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوی واحد چاپ و نشر و ارائه فايل‌هاي نهايي و صفحه‌بندي شده متن و جلد اثر به صورت پرینت شده و pdf  به همراه فرم تايپ شده درخواست مجوز، ممهور به مهر ناشر مي‌توان براي دريافت مجوز پيش از انتشار اقدام كرد.

سفارش چاپ اثر چه زماني امكان‌پذير است؟
پس از دريافت مجوز پيش از انتشار مي‌توان اقدام به تنظيم و ارسال سفارش اثر براي چاپ كرد.

كتاب‌هاي ارسالي براي اعلام وصول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تابع چه الگويي است؟
در ازاي هر 1000 نسخه كتاب چاپ شده 6 جلد از اثر و به ازاي هر 500 نسخه يك جلد افزوده مي‌شود. براي كتاب‌هاي با شمارگان 5000 نسخه و بالاتر اين تعداد تنها 12 جلد خواهد بود که باید به همراه نامه های مربوط به چاپخانه از طرف ناشر به اداره ارشاد تحویل داده شود تا اثر در سیستم اداری به عنوان یک اثر نشر شده ثبت گردد.

میتوان برای کتاب ترجمه مجوز ناشر مولف دریافت کرد؟

خیر برای دریافت مجوز به صورت ناشر مولف باید اثر گردآوری یا ترجمه نبوده و تالیف باشد.

مدت زمان چاپ اثر در انتشارات آهنگ قلم چند روز است؟

به طور معمول پس از دریافت مجوز و تایید جلد و متن توسط مولف طی دو هفته کاری اثر آماده تحویل خواهد بود که البته بسته به نوع کتاب و تیراژ این زمان می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

اگر سوال دیگری در زمینه نشر دارید می توانید از طریق پنجره ارتباط با ما آن را مطرح کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.

از پیج کتابکده نارنگی دیدن فرمائید.

برای برگشت به صفحه اصلی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *