کتاب پر فروش هفته


.
دسته: مصاحبه
منتشر شده در 26 تیر 1393 بازدید: 11989
پرینت

خبرنگار منا نشر در نشستی با مدیر مسئول نشر آهنگ قلم با ایشان درباره خرید کتاب، ستاد برگزاری نمایشگاه تهران و چرخه توزیع کتاب در شهرستان ها گفتگو کرد. 

 

نظر شما در مورد سیستم خرید کتاب چیست؟

فاضل:‌ روند خرید خیلی طولانی است؛ در نتیجه پولی که بعد از گذشت یک سال به دست ما می‌رسد ارزشش را از دست می‌دهد.

مدیر انتشارات آهنگ قلم از هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در انتخاب آثار و خرید آن از ناشران تنوع موضوعی را رعایت کنند.

فرخنده فاضل، مدیر انتشارات آهنگ قلم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، با اشاره به اینکه هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت ارشاد هنگام خرید از ناشران تنوع موضوعی را رعایت نمی‌کند، گفت: بعضی وقت‌ها می‌بینیم که این تنوع موضوعی موقع خرید این هیات رعایت نمی‌شود، مثلا فقط کتاب‌های علوم انسانی را می‌خرند یا مجموعه‌های شعر معمولا جزو آثاری که هیات می‌خرد نیست. البته منظورم این نیست که شعر نسبت به علوم انسانی ارجحیت دارد؛ اما بالاخره زاییده تفکر یک انسان است. اینکه هیات خرید از این آثار استقبال نمی‌کند یعنی این مولفان و ناشران شایسته حمایت نیستند.

این ناشر ادامه داد: از طرف دیگر روند خرید خیلی طولانی است؛ در نتیجه پولی که بعد از گذشت یک سال به دست ما می‌رسد ارزشش را از دست می‌دهد. البته همین مبلغ هم بعد از بارها تماس و پیگیری پرداخت می‌شود. مثلا مبلغی که باید برای 100 تا 200 جلد از دو عنوان کتاب به ما داده می‌شد، یکسال بعد پرداخت شد. علاوه بر این همه کتاب‌هایی که یک ناشر چاپ می‌کند، با سرمایه شخصی نیست. گاهی خود نویسنده هم در چاپ اثر مشارکت می‌کند و این تاخیر هیات خرید کتاب وزارت ارشاد در پرداخت به تعامل بین ناشر و نویسنده لطمه می‌زند. چون ما مجبوریم به نویسنده بگوییم که یک سال باید برای گرفتن پولش صبر کند و این مساله به نوعی نویسنده‌ها را به ناشر نامطمئن می‌کند.

فاضل اضافه کرد گفت: از مدتی قبل خرید کتاب از ناشران آنقدر کم شده که به نظر می‌رسد کلا این روند متوقف شده باشد که به ما می‌گویند به خاطر کمبود بودجه و مشکلات مالی است.

آیا با این موضوع که خود ناشران ستاد برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را ایجاد و اداره کنند موافقید؟

مدیر انتشارات آهنگ قلم گفت : اگر یک تشکل تهرانی بخواهد مدیریت نمایشگاه را دست بگیرد و درجانمایی نمایشگاه اعمال نفوذ کند ودرمورد برخی ناشرها امتیازاتی را قائل شود ، قطعا به ضرر ناشرشهرستانی تمام می شود .
فرخنده فاضل در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع ناشران اتقلاب اسلامی« منانشر»، با اشاره به روند برگزاری مناسب و خوب نمایشگاه کتاب تهران طی سالهای اخیر گفت: واقعیت این است که در حال حاضر ما از شیوه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به نسبت آنچه که در نمایشگاه کتاب مشهد و شهرستان های دیگر اتفاق می افتد، راضی هستیم .ستاد برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خیلی ستاد خوبی است و همه چیز مرتب است و لااقل به نظر ما باند بازی کمتردر آن دیده می شود. به نظرم تشکلی و صنفی کردن مدیریت اجرایی آن ایده جالبی نیست.اینکه قرار باشد اجرای آن فقط دست یک سری ناشر تهرانی باشد ،حداقل مطلوب من به عنوان ناشر شهرستانی نخواهد بود .
فاضل با اشاره به اشکالات برگزاری نمایشگاه توسط برخی تشکل های خاص گفت: مهمترین اشکالش این خواهد بود که ما همین الان هم با ناشرهای تهرانی مشکل داریم .الان ناشرهای تهرانی شبکه پخش را دستشان گرفته اند و شهرستانی ها را بازی نمی دهند.نکته دیگر اینکه ما نمی دانیم افرادی که در آن تشکل ها هستند چه خط فکری دارند.
او با تاکید بر بی طرفی مدیریت اجرایی نمایشگاه گفت: الان نمایشگاه کتاب تهران با نظم خوبی برگزار می شود و همه ناشرها امید دارند که هر سال جای بهتری داشته و الان این فرصت هست که ما هم خودمان را در نمایشگاه نشان دهیم . ضمن اینکه کار نمایشگاه کتاب تهران بزرگتر از این است که بخواهد آن را یک قطب اداره کند. به نظرم اگر تشکل برگزار کننده بی طرف باشد خیلی بهتر است . همه ترس ما این است که این کار دست یک تشکل و صنف خاص بیفتد و حقوق ما ناشرهای شهرستان ضایع شود.او با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه توسط یک تشکل ملی ایده خوبی است البته به شرطی که که فراگیر باشد و دائمی باشد پیشنهاد کرد که می توان در برگزایر نمایشگاه کتاب تهران از ناشرهای فعال شهرستانی که کارنامه موقی دارند و یا تعاونی ناشران استانها کمک گرفت.

مشکل اصلی نشر در حال حاضر چیست؟

مدیر انتشارات «آهنگ قلم» یکی از مشکلات اساسی ناشران شهرستانی را پخش و توزیع کتاب‌ در سراسر کشور دانست و گفت: با ادامه این روند، چاپ کتاب دیگر برای ناشر صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
«فرخنده فاضل اظهار داشت: آثار ناشران شهرستانی در سراسر کشور پخش نمی‌شود و ما حتی برای توزیع آثارمان در شهرستان‌های اطراف استان‌ نیز مشکل داریم. متأسفانه، پخش‌کننده‌های بزرگ حاضر به همکاری با ناشران کوچک نیستند. توزیع‌کنندگان درصدهای زیاد از قیمت پشت کتاب از ناشران درخواست می‌کنند و این مسئله به ضرر ناشران و مؤلفان تمام می‌شود؛ زیرا برای آن‌ها توجیه اقتصادی ندارد.
او ادامه داد: علاوه‌بر این، توزیع‌کنندگان کتاب بیشتر به کتاب‌های درسی و مؤلفان نام‌آشنا برای پذیرش پخش کتاب توجه می‌کنند.
فاضل با اشاره به اینکه شهرکتاب‌های تهران پایگاه خوبی برای معرفی آثار ناشران شهرستانی است؛ اما در این مراکز، تعداد کتاب‌های این ناشران بسیار کم و نادر است. اگر به ما هم مانند ناشران بزرگ، شانس حضور در شهرکتاب‌ها یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع کالاهای فرهنگی داده شود، می‌توانیم کیفیت و تولید آثارمان را افزایش دهیم.
او افزود: با افزایش قیمت کاغذ و ملزومات چاپ، هم قیمت کتاب افزایش می‌یابد و هم قدرت خرید خوانندگان به‌خصوص در شهرستان‌ها کاهش می‌یابد. هنگامی‌که نویسندگان خوش‌فکر با ایده‌های خلاقانه به ما مراجعه می‌کنند، به دلیل بازنگشتن سرمایه، از قبول بسیاری از کتاب‌های مورد نیاز جامعه معذوریم.
این ناشر تصریح کرد: تنها دروازه ورود آثار ناشران شهرستانی به بازار کتاب، ارتباط مستقیم با ناشران تهرانی است؛ اما آن‌ها ترجیح می‌دهند کتاب‌هایشان را از پخش‌کنندگانی تهیه کنند که با درصدی زیاد، کتاب را از ناشر شهرستانی گرفته و سپس، با تخفیفی مناسب آن را میان کتاب‌فروشی‌ها توزیع می‌کنند و برای ناشر شهرستانی، دادن کتاب به ناشر تهرانی با آن درصد تخفیف، مقرون به صرفه نیست. انحصارطلبی ناشران بزرگ برای توزیع کتاب‌های خود، از دیگر مشکلات است.
فاضل مشکل دیگر ناشران را تکثیر کتاب با شمارگانی محدود در بازار نشر دانست و گفت: به دلیل هزینه‌های فزاینده کاغذ و چاپ، برخی افراد کتاب را با شمارگان کم و با دستگاه‌های تکثیر تولید و به بازار عرضه می‌کنند. این کار، از نظر اخلاقی شایسته نیست و وزرات ارشاد باید توجه ویژه‌ای به این مسئله بکند. ناشر، صحافی، لیتوگرافی و... مانند یک زنجیره به‌هم پیوسته‌اند که اگر ناشر در مشکلی دست‌وپا بزند، باقی عوامل هم دچار آن می‌شوند. ناشرانی که این قبیل کارها را انجام می‌دهند، مصداق این تعبیر هستند که «من سرم را بالای آب نگه می‌دارم. بقیه اگر غرق شدند، مهم نیست.»

 

طراحی سایت توسط پارسیان